Edelweiss a lansat un proiect dedicat asistenţilor parentali din Moldova

07 Iunie 2019
Fundaţia lui Vlad Plahotniuc ,,Edelweiss” a lansat un nou proiect prin care îşi arată respectul şi recunoştinţa faţă de asistenţii parentali din Moldova. Ei sunt acei oameni care oferă iubire copiilor mai puţin norocoşi şi care îi cresc şi educă cu mare grijă, iar pentru acest lucru merită toată aprecierea noastră.
Edelweiss a lansat un proiect dedicat asistenţilor parentali din Moldova
Fundaţia lui Vlad Plahotniuc ,,Edelweiss” a lansat un nou proiect prin care îşi arată respectul şi recunoştinţa faţă de asistenţii parentali din Moldova. Ei sunt acei oameni care oferă iubire copiilor mai puţin norocoşi şi care îi cresc şi educă cu mare grijă, iar pentru acest lucru merită toată aprecierea noastră.
 
Prima vizită din cadrul campaniei am făcut-o chiar în zi sfântă, de sărbătoarea Înălţării Domnului. Echipa noastră a mers cu daruri în satul Cuşmirca, raionul Şoldăneşti, la soţii Ceban, un caz care ne-a impresionat. Familia are cinci copii biologici, iar pe lângă aceştia au mai luat în grijă alţi nouă micuţi.
 
,,Fundaţia lui Vlad Plahotniuc Edelweiss lansează astăzi un proiect dedicat asistenţilor parentali din Republica Moldova, este un proiect care nouă ne este foarte drag, deoarece avem astfel ocazia să fim alături de familii extraordinare. Noi ne exprimăm admiraţia faţă de aceşti oameni.

Astăzi am păşit pragul casei familiei Ceban. Este o familie care ne-a impresionat în mod deosebit, deoarece sunt atâtea suflete la mijloc aici, dar trăiesc într-o armonie deplină. Sunt copii care au un exemplu frumos de la nişte oameni frumoşi, destoinici care îi ajută să îşi croiască un drum bun în viaţă.”, Lidia Cucoş, Director Executiv Edelweiss.
 
Soţii Ceban ne-au mărturisit că îşi iubesc toţi copiii în mod egal. Zilnic, încearcă să le ofere toate condiţiile şi se îngrijesc ca princhindeilor să nu le lipsească nimic.
 
,,Noi avem o tare mare dragoste pentru dânşii încă de la copiii noştri biologici. Copiilor care vin în plasament la noi le dăm toată dragostea, toată cunoştinţa, le facem tot ce-i mai bun pentru dânşii", Lilia Ceban.
 
Am găsit în gospodăria familiei Ceban o familie frumoasă şi unită, în care bunătatea, grija şi respectul sunt preţuite de toţi membrii. Copiii îşi ajută şi ei părinţii prin ogradă cu tot ce pot, de la curăţenie în casă, până la a se ocupa de animăluţele din curte.

Pentru a răsplăti toate faptele bune pe care le fac, echipa Edelweiss a venit în vizită şi cu daruri, care să le facă viaţa mai uşoară celor din familia Ceban. Printre cadouri s-a numărat şi un televizor, un cuptor electric, dulciuri, jucării pentru copii, produse alimentare, dar şi de un suport financiar în valoare de 10 mii de lei.
 
Toţi membrii familiei s-au bucurat enorm de surpriza echipei noastre şi ne-au mulţumit din suflet pentru toate lucrurile care le vor folosi foarte mult. 
,,Mulţumim frumos Fundaţiei „Edelweiss”, lui Vlad Plahotniuc, căci nu uită de poporul moldav, de cetăţenii ţării Moldovei", Afanasie Ceban.
 
Prin acest proiect, Edelweiss îşi propune să premieze mai multe familii de asistenţi parentali, care şi-au luat sarcina grea, dar şi foarte frumoasă, de a creşte şi educa mai mulţi copii. Fundaţia lui Vlad Plahotniuc vrea astfel să transmită un mesaj societăţii privind recunoaşterea activităţii asistenţilor parentali, lansând totodată şi un îndemn general la mai multă grijă şi mai multă implicare în legătură cu soarta copiilor dezavantajaţi.