Campania de Paşti continuă

23 Aprilie 2019
În satul Călimăneşti, din Nisporeni, locuieşte familia Hanganu. Cei patru copilaşi, Victoria, Valentina, Gabriel şi Ana-Maria, au rămas de curând fără mamă şi acum singurul lor sprijin este tatăl lor, Grigore.
Campania de Paşti continuă
În satul Călimăneşti, din Nisporeni, locuieşte familia Hanganu. Cei patru copilaşi, Victoria, Valentina, Gabriel şi Ana-Maria, au rămas de curând fără mamă şi acum singurul lor sprijin este tatăl lor, Grigore.
 
Echipa noastră a aflat de acest caz trist de la jurnaliştii de la Teleradio Moldova care au lansat campania „Fii bun, dăruieşte binele” şi care ne-au rugat să ne implicăm şi noi pentru a le face o bucurie înainte de Sărbători.
 
Situaţia micuţilor ne-a impresionat foarte tare, aşa că am mers să le facem o vizită acestora şi să îi cunoaştem mai bine. Am găsit aici patru copii frumoşi, buni şi energici. Victoria, cea mai mare are 11 ani, Valentina, cinci, Gabriel, patru ani, iar mezina, Ana-Maria, doi anişori.
 
Victoria este sprijinul de bază al tatălui său în gospodărie şi ne-a prezentat foarte mândră toate lucrurile pe care ştie ea să le facă la aşa o vârstă fragedă.
 
„Îl ajut la spălat vesela, la măturat, la curăţenie şi să am grijă de frăţiori. Ei iubesc supa, borşul, cartofii scăzuţi şi prăjiţi. Eu pot face ouă prăjite, cartofi scăzuţi şi prăjiţi. Pe mine mama mă învăţa, dar şi tata mă învaţă acum.”
 
Pentru Victoria, dar şi pentru frăţiorii ei, am adus daruri care să le aducă un zâmbet pe buze şi produse care le lipseau din casă. Echipa noastră a venit cu un frigider, un aragaz, produse alimentare şi dulciuri, pentru masa lor de sărbătoare.
 
Copiii au fost foarte încântaţi de surpriza noastră şi de cadourile primite, aşa că pe lângă mulţumiri şi zâmbete, ne-au făcut ziua mai frumoasă şi ne-au recitat chiar şi câteva poezioare.

Tatăl familiei a fost foarte bucuros şi el de vizita noastră şi de daruri, care, spune el, îi vor ajuta mult în gospodărie.
 
,,Aceste lucruri care au fost aduse sunt foarte binevenite, fiindcă chiar aceste lucruri lipseau la noi în familie. Aragazul, frigiderul, produsele care au fost aduse, totul este binevenit fiindcă într-adevăr trebuiesc. Datorită acestor cadouri o să avem şi noi un Paşte fericit fiindcă e binevenit şi o să ne simţim mai bine, mai fericiţi.”
 
Ne bucurăm că am cunoscut familia Hanganu şi că am reuşit să le facem o surpriză aşa de plăcută, în prejama Sărbătorilor Pascale.
 
„De fiecare dată când avem ocazia, ne alăturăm şi susţinem oamenii care se află în dificultate. Domnul Hanganu, într-adevăr, are nevoie de ajutor, a rămas cu patru copii mici. Noi le dorim să rămână uniţi, să fie sănătoşi şi să treacă împreună peste momentele critice prin care trec în această perioadă.” directorul executiv Edelweiss, Lidia Cucoş.