Premii din partea Edelweiss pentru campionul Victor Ciobanu şi antrenorul lui

17 Aprilie 2019
Victor Ciobanu este moldoveanul care a câştigat duminică aurul la Campionatul european de lupte greco-romane. Fundaţia lui Vlad Plahotniuc ,,Edelweiss” susţine performanţa şi încurajează astfel de rezultate frumoase. În semn de recunoştinţă pentru toată munca grea depusă, Edelweiss i-a oferit sportivului un premiu de 50.000 de lei şi antrenorului acestuia, 25.000 de lei.
Premii din partea Edelweiss pentru campionul Victor Ciobanu şi antrenorul lui
Victor Ciobanu este moldoveanul care a câştigat duminică aurul la Campionatul european de lupte greco-romane. Fundaţia lui Vlad Plahotniuc ,,Edelweiss” susţine performanţa şi încurajează astfel de rezultate frumoase. În semn de recunoştinţă pentru toată munca grea depusă, Edelweiss i-a oferit sportivului un premiu de 50.000 de lei şi antrenorului acestuia, 25.000 de lei.
 
Echipa noastră a trăit alături de moldoveni emoţiile de duminică şi am aplaudat cu toţii când Victor l-a învins pe campionul mondial în exerciţiu, rusul Serghei Emelin, cucerind aurul. Ne inspiră astfel de victorii în spatele cărora ştim câte antrenamente şi câte sacrificii stau. De aceea, am decis să mergem personal să îl felicităm pe Victor în sala unde el se antrenează.
 
Lidia Cucoş, Directorul executiv Edelweiss, i-a înmânat campionului voucherul de 50.000 de lei: ,,Avem un premiu pentru tine din partea Fundaţiei lui Vlad Plahotniuc "Edelweiss". Îţi dorim cât mai mult curaj, reuşite şi cât mai multe performanţe. Noi suntem mândri şi îţi mulţumim că porţi drapelul nostru oriunde mergi în lume." 
 
 Vizita noastră l-a surprins şi bucurat, totodată, pe Victor. Sportivul ne-a mulţumit pentru gest şi ne-a spus că va continua pe acest drum şi că sprijinul din partea noastră îl va ajuta să îşi poată procura lucrurile de care are nevoie pentru următoarele lupte:
 
 ,,Vin jocurile europene care se vor petrece la Minsk, iar în timpul apropiat eu voi începe deja pregătirile şi voi investi în mine, în cele necesare." 
 
O contribuţie deosebit de importantă la succesul de duminică o are, desigur, şi antrenorul Mihai Cucu. În semn de apreciere, Fundaţia lui Vlad Plahotniuc ,,Edelweiss” i-a oferit şi acestuia 25.000 de lei.
 
Îi felicităm, încă o dată, pe Victor Ciobanu şi pe antrenorul lui, Mihai Cucu, dar şi pe ceilalţi sportivi moldoveni care au avut rezultate frumoase la competiţia de la Bucureşti. Multe reuşite şi pe viitor!
 
Toţi sportivii talentanţi şi de succes trebuie să fie sprijiniţi în drumul lor şi echipa noastră este mereu alături de cei care au demonstrat că pot face, dintr-o pasiune, o adevărată carieră.